Pomaganie na siłę
Pomaganie na siłę
Czasami widzimy, że osoba z naszego otoczenia cierpi, ma problemy i chcemy w jakiś sposób pomóc tej osobie, doradzić.
Tutaj możemy mieć do czynienia z osobą, która nie chce się zwierzać z różnych względów. W takiej sytuacji odradzam narzucanie się z pomocą. Nie powinniśmy pomagać komuś na siłę jeżeli on/ona tej pomocy nie chce i nie akceptuje. Takie zachowanie niestety może mieć odmienne skutki od zamierzonych - czym możemy zniechęcić tę osobę do siebie i będzie unikać naszego towarzystwa.
Myślę, że najlepiej jest zasugerować, że wiemy, widzimy, że coś się dzieje. Możemy zachęcić kogoś do opowiedzenia o swoich kłopotach, a jeżeli odmawia pomocy, powinniśmy powiedzieć, że w razie gdy będzie kiedykolwiek nas potrzebować, my zawsze będziemy dla niego/ niej oparciem i zawsze może do nas się zwrócić po radę, gdy będzie mieć taką potrzebę np.:
- "Rozumiem, że nie chcesz o tym rozmawiać i masz do tego prawo. Chcę jednak żebyś wiedział/ wiedziała, że ja zawsze tutaj jestem i gdy będziesz chciał/chciała porozmawiać, w każdej chwili możesz się do mnie zwrócić.
(Oczywiście nie dotyczy to sytuacji niebezpiecznych, które zagrażają zdrowiu i życiu tej osoby np. gdy ktoś grozi popełnieniem samobójstwa - wtedy powinniśmy reagować od razu bez względu na to, czy ta osoba oczekuje naszej pomocy czy nie).
Jest szansa, że ta osoba kiedyś zmieni zdanie i zwróci się do nas po radę lub pomoc albo tak się nigdy nie stanie. Wtedy powinniśmy uszanować jego/jej decyzję po prostu pozostawić ją/go samą/samego by samodzielnie lub z pomocą innych bliskich osób rozwiązał/ rozwiązała dany problem.
Dlaczego ludzie odmawiają naszej pomocy lub nie chcą zwierzać się ze swoich problemów?
1. Ma już osobę, która pomaga mu/ jej, doradza i nie potrzebuje już naszej pomocy - może o swoich problemach rozmawia już z psychologiem, terapeutą, członkiem rodziny, partnerem, bliskim przyjacielem.
2. Zbyt krótko się znacie - jeżeli znasz kogoś krótko lub powierzchownie nie oczekuj, że opowie ci o prywatnych problemach.
3. Nie lubi cię.
4. Brak zaufania - np. ktoś myśli, że jesteś wścibski/ wścibska lub masz złe intencje dlatego wypytujesz.
5. Temat jest zbyt bolesny - np. pytanie osoby śmiertelnie chorej o wyniki badań może być dla takiej osoby zbyt bolesne i nie chce z tobą o tym rozmawiać.
6. Zdecydował/ zdecydowała, że rozwiąże swoje problemy sam/ sama bez pomocy osób z zewnątrz.
7. Jest to sprawa prywatna i przeznaczona tylko dla określonych najbliższych osób np. problemy ze zdrowiem, problemy małżeńskie lub w związku - chce rozwiązać to wśród określonych osób bez udziału osób z zewnątrz.
Wnioski: Nie powinniśmy pomagać nikomu na siłę, poza wyjątkowymi niebezpiecznymi sytuacjami.
Nie bądźmy wścibscy.
Pomagajmy, ale nie narzucajmy się.