Jak przebiega żałoba?
Przebieg żałoby
Przechodzenie żałoby możemy podzielić na trzy stadia.
Pierwszym z nich jest faza szoku.
Strata kogoś bliskiego jest zawsze szokiem, tym bardziej, gdy wydarzyła się niespodziewanie i nie była skutkiem długotrwałej choroby, kiedy rodzina ma czas na oswojenie się z sytuacją.
W fazie szoku organizm człowieka może przejść fizyczne załamanie i jest to całkowicie normalne w tej pierwszej fazie.
Osoba w żałobie może mieć problemy ze snem, może odczuwać trudności z oddychaniem, brak apetytu. Do tego dochodzi ciągłe zmęczenie, brak motywacji. Normalnym symptomem w fazie szoku jest nagły wybuch emocjonalny, to znaczy, że osoba odczuwająca stratę może płakać, krzyczeć, zaprzeczać śmierci bliskiej osoby mówiąc, że to nie prawda, to kłamstwo. Pojawiają się negatywne emocje takie jak: wyrzuty sumienia i poczucie winy, że nie zapobiegło się tragedii (jest to omawiane wcześniej poczucie winy z powodu zaniechania), lub myśli, że powinniśmy zrobić coś inaczej, gdy bliski jeszcze żył. W tej i kolejnej fazie człowiek w żałobie może chętnie się izolować i nie chce mieć kontaktu na przykład ze znajomymi.
Gdy przejdziemy pierwszą fazę żałoby, pojawia się druga - jest to tzw. faza smutku.
Tutaj normalną reakcją będzie napływ negatywnych emocji. Takimi emocjami są między innymi: smutek, wyrzuty sumienia, poczucie winy, tęsknota.
W tym etapie umysł skupiony jest na myślach o osobie, która odeszła, wspominaniu jej, poczucie jak bardzo ta osoba jest potrzebna i nam jej brakuje. Poza tym dalej mogą utrzymywać się fizyczne dolegliwości oraz brak motywacji jak w pierwszej fazie, ale nie są tak bardzo silne jak w fazie szoku.
Ostatnią fazą jest tzw. pogodzenie się ze stratą.
W tym miejscu ludzie powracają do normalnego życia. Zaczynają interesować się otaczającymi ich ludźmi, światem, chcą mieć kontakt z innymi ludźmi. Objawy z fazy smutku zaczynają powoli ustępować. Jest o oznaka tego, że proces żałoby jest bliski końca i następuje akceptacja rzeczywistości.
Należy dodać, że poszczególne fazy u każdego człowieka mogą przebiegać trochę inaczej. Mogą różnić się na przykład czasem trwania albo nie wszystkie opisane tutaj rzeczy wystąpią u danego człowieka. Niektórzy ludzie nie przechodzą żałoby w ogóle, inni przez pewien czas radzą sobie dobrze ( np. do pogrzebu) a dopiero potem wystąpi u nich taki wybuch emocjonalny.